PREČO PES S PP

Prečo predávame iba psov s preukazom o pôvode (PP)?

 

Otázku, či si kúpiť šteniatko s PP, alebo bez si dnes kladie nejeden kupujúci.

 

Chovatelia šteniat s PP sa snažia čo najlepšie naplniť ideál štandardu a to nie len vzhľadu, ale aj povahy. Musia spĺňať rôzne kritériá chovu a kontroly zdravia jedincov, v opačnom prípade by postupne dochádzalo k degenerácií a postupnému zániku plemena. V chovoch produkujúcich šteňatá bez PP naproti tomu častejšie dochádza ku skutočnostiam považovaným za týranie chovom.

 

Tu je niekoľko pravidiel, ktoré by Vám mohli pomôcť pri kúpe šteniatka, ktoré vám má vystrájať radosti a nie starosti:

 

Na začiatku možno poukázať na to, že kúpou šteniatka s PP si skutočne kupujeme jedinca zvoleného plemena – v našom prípade bulltterriéra – nezaručuje nám to však, že nám z neho vyrastie jedinec 100%-ne zdravý a spĺňajúci štandard (taký v skutočnosti pravdepodobne ani neexistuje). Vyplýva nám z toho ale fakt, že pri kúpe šteniatka s PP si môžeme byť istí kúpou čistokrvného jedinca. Šteniatko bez PP nemôže byť označené ako čistokrvné. Môže nanajvýš vyzerať ako jedinec daného plemena, nakoľko v takomto prípade chýba akákoľvek kontrola chovu bežná z „papierových chovov“, napr. krycí list.

 

Kúpa šteniatka s PP vás nezaväzuje, ani nenúti k účasti na výstavách, uchovnení, skúškach, či iných aktivitách. Všetko je na vás a vašom životnom štýle. S PP však máte dvere otvorené ako na rôzne výstavy, tak i pre možnosť ďalšieho rozšírenia chovnej základne na Slovensku. Dnes neviete, čo môže vás, či vášho psíka zajtra začať baviť, či kde môžete spolu nájsť zábavu, alebo uplatnenie.

 

Nesprávne rozhodnutie, ako kúpa šteňaťa bez PP sa nedá napraviť „dorobením PP neskôr“ a to ani vtedy, ak obaja jeho rodičia mali PP, prípadne z dôvodu, že sa jedná o piate, desiate, x-té, či posledné šteniatko z vrhu. Pokiaľ vám chovateľ tvrdí opak, klame. PP je úradná listina a jej falšovanie je trestné. Pokiaľ rodičia nesplnili podmienky chovnosti, alebo sa jednoducho chovateľovi nechcelo akceptovať potrebné pravidlá, ich potomkovia nikdy nemôžu mať preukaz o pôvode.

 

Kúpou šteniatka bez PP v konečnom dôsledku neušetríte. Jediný, kto na tom môže profitovať je množiteľ. Okrem toho, že za vami vynaložené peniaze vám v skutočnosti môže vyrásť kríženec, ktorého ste si v podstate mohli zadovážiť bez akýchkoľvek finančných nákladov spomeňme, že drvivá väčšina množiteľov vám so šteniatkom nepredá nič. V horšom prípade zistíte, že „to poškriabané na hlavičke“ nie sú škrabance zo súrodeneckých šarvátok, ako vám to tvrdil predávajúci, ale demodikóza, ktorej liečba sa môže ťahať niekoľko mesiacov a bude vás stáť niekoľko stoviek EUR.

 

Seriózni chovatelia vám ku kúpe pridajú nie len nezaplatiteľné rady a trvalý kontakt, čip, či PET PASSPORT, vo väčšine prípadov však aj základnú výbavu pre šteniatko, čím vám odpadajú nemalé náklady na peniaze a čas. Pokiaľ ste si istí, že svojho psíka nikdy v budúcnosti nebudete prihlasovať na výstavy, či do chovu, zaobstarajte si jedinca s rodokmeňom, ktorý má nejakú chovateľom deklarovanú exteriérovú vadu, brániacu v účasti na výstavách (nie však ovplyvňujúcu zdravotný stav). Takýto jedinec vás môže vyjsť aj na polovicu bežnej ceny a napriek tomu môže pri vás prežiť plnohodnotný život.

 

Treba však podotknúť, že aj medzi chovateľmi psov s PP sa môžu vyskytovať rôzne „ľudské indivíduá“, či medzi šteniatkami s PP chybní jedinci. Ide však o počet oveľa nižší v porovnaní s chovmi šteniatok bez PP.